Test bateriek

Veľa ľudí sa ma pýtalo na rozdiel hlavne v dojazde medzi lithiovými batériami
Li-ion 14,8V 105AhLifepo4 12,8V 105Ah.
Keďže obe sú lithiové, predsa majú iné vlastnosti.
Rozhodol som sa spraviť test na VNK v ustálenom počasí.
Použitý čln Boat007 290cm s pevnou podlahou, motor Haibo M150.

Priebeh testu:

Prvá išla batéria Lifepo4, kde som dal max výkon(bez turba) a takto išiel až do vypnutia batérie ochranou. Priemerná rýchlosť bola 6,8km/h. Následovne som napojil Li-ion batériu a touto rýchlosťou išiel až do vypnutia. Veľký rozdiel na tejto batérii je to, že aby som mal túto rýchlosť pri nabitej batérii, stačilo ísť na 60% výkonu motora a tým odoberaný prúd bol menší a dojazd väčší.

Výsledky testu:

Dojazd: 14,3km
Maximálna rýchlosť: 7,2km/h (bez turba)

Dojazd: 18,1km
Maximálna rýchlosť: 8,1km/h (bez turba)

Hlavné vlastnosti a výhody týchto batérii:

Dojazd a maximálna rýchlosť. Neporovnateľný dojazd a dosiahnutá rýchlosť oproti klasickým batériám. Oproti oloveným batériám je možné z líthiových batérií využívať takmer 100 % svojej kapacity bez negatívneho vplyvu na životnosť a tým pádom je dojazd viac než dvojnásobný pri tej istej kapacite.
Životnosť batérií. 500 - 1000 cyklov Li-ion a 4000 - 6000 cyklov pri batérii LiFePo4. Životnosť batérie znamená - po uplynutí určených cyklov by mala batéria mať stále cez 70 % svojej pôvodnej kapacity. Ak využívate Li-Ion batériu na člne (pohon motora) napríklad 20x do roka, počas 10 rokov je to len 200 cyklov.
Li-ion 14,8V 175ah batéria má podobný dojazd a cenu ako u nás ponúkaná 230ah Lifepo4 12,8V. Avšak na stranu Li-Ion batérie sa prikláňa jej váha 13,3kg namiesto 20 kg a rýchlosť nabíjania 8 vs 12 hodín s 20Ah nabíjačkou a vyšší výkon motora vďaka vyššiemu napätiu.

Naše odporúčanie na využitie:

Pre elektromotor na čln odporúčame výhradne batérie Li-ion, vďaka ich väčšiemu dojazdu, výkonu, menším rozmerom a aj nižšej váhe. Tieto batérie je vhodné používať aj pre kompresorové chladničky či nezávislé kúrenie, ak vaše zariadenie je vhodné na používanie s napätím do 16.8V. Nie je problém nabíjať pomocou autozapaľovača každé zariadenie napajané cez usb.
Na použitie v karavanoch, domoch a zariadeniach kde je aj solárny systém, odporúčame batérie Lifepo4. Vďaka ich veľkému množstvu nabíjacích cyklov zvládnu aj každodenné nabíjanie a vybíjanie.